אלרגיה לפניצילין 10.07.2024

מבחן תגר אנטרלי לניהול אלרגיות לפניצילין בטיפול נמרץ

האם מבחן תגר אנטרלי ישיר הוא שיטה בטוחה ויעילה להערכת אלרגיה לפניצילין בסיכון נמוך בחולים קשים?

פניצילין. אילוסטרציה

חולים קשים מתויגים לעתים קרובות כאלרגיים לפניצילין, למרות שהתוויות הללו עלולות להיות שגויות. כמו כן, היעילות של תבחינים עוריים ביחידות לטיפול נמרץ אינה ברורה. תוויות רבות של אלרגיה לפניצילין הן בסיכון נמוך, וישנם כלים מאומתים שיכולים לזהות את החולים המתאימים לביצוע מבחן תגר פומי ישיר.

במחקר פיילוט אקראי מבוקר, שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Intensive Care Medicine, ביקשו חוקרים לבחון את ההיתכנות, הבטיחות והתקפות של מבחן תגר אנטרלי ישיר בחולים קשים עם תוויות אלרגיה לפניצילין בסיכון נמוך.

המחקר כלל חולים עם תווית אלרגיה לפניצילין בסיכון נמוך (ציון הערכת סיכון PEN-FAST < 3) מארבע יחידות טיפול נמרץ במלבורן, אוסטרליה.

המטופלים חולקו באופן אקראי וביחס של 1:1 לקבלת פניצילין (250 מ"ג אמוקסיצילין או פניצילין חשוד) כחלק ממבחן תגר אנטרלי ישיר או לקבלת הטיפול השגרתי (עם תצפית של שעתיים לאחר החלוקה האקראית בכל קבוצה). בנוסף, מבחן תגר חוזר בוצע לאחר השחרור מיחידת הטיפול הנמרץ בקבוצת ההתערבות. המטופלים נבדקו לאחר 24 שעות וחמישה ימים לאחר כל מבחן או תצפית.

החוקרים סקרו 533 מטופלים, מתוכם 130 (24.4%) נמצאו מתאימים למחקר, ו-80 (61.5%) נכללו בו (גיל חציוני 64.5 שנים (טווח בין-רבעוני 53.5-74), ציוןPEN-FAST  חציוני של 1 (טווח בין-רבעוני0-1 )). מתוך המטופלים שנכללו, 40 (50%) נבחרו באקראי לביצוע מבחן תגר אנטרלי ישיר.

תוצאות המחקר הדגימו שיעור מבחן תגר חיובי של 2.5%, ללא תופעות לוואי חמורות הקשורות לאנטיביוטיקה. כמו כן, בקבוצת ההתערבות, 32/40 (80%) ביצעו מבחן חוזר (0 חיוביים). בנוסף, לאחר רנדומיזציה, 13 (32%) בזרוע ההתערבות ו-4 (10%) בזרוע הבקרה קיבלו פניצילין (יחס סיכויים 4.33 [1.27-14.78], p = 0.019).

החוקרים מסכמים כי ממצאים אלה תומכים בבטיחות, בתקפות ובהיתכנות של מבחן תגר אנטרלי ישיר שמבוצע בחולים קשים עם אלרגיה לפניצילין המוערכת על ידי ציון PEN-FAST. בנוסף, היעדר תוצאות שליליות כוזבות אושר על ידי מבחני תגר חוזרים שליליים שבוצעו לאחר מכן.

עם זאת, שיעור הגיוס הנמוך יחסית מתוך כלל הנבדקים מצביע על כך שיש צורך בקריטריוני הכללה מקיפים יותר. יש לשלב הערכות אלרגיה בפרקטיקה השגרתית ביחידות לטיפול נמרץ, על מנת לייעל את הסרת תוויות האלרגיה במקרים של מחלות קריטיות.

מקור:

Rose, M.T., Holmes, N.E., Eastwood, G.M. et al. Oral challenge vs routine care to assess low-risk penicillin allergy in critically ill hospital patients (ORACLE): a pilot safety and feasibility randomised controlled trial. Intensive Care Med 50, 913–921 (2024). https://doi.org/10.1007/s00134-024-07448-x

נושאים קשורים:  אלרגיה לפניצילין,  מבחן תגר ישיר,  יחידה לטיפול נמרץ,  ציון PEN-FAST,  בטיחות
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו