מחלות מין 07.07.2024

התועלת בבדיקת עמידות לציפרופלוקסצין בניהול מחלת הזיבה

בדיקת עמידות מולקולרית לציפרופלוקסצין במרפאה גדולה לבריאות מינית בבריטניה הדגימה שינוי משמעותי בשימוש באנטיביוטיקה והפחיתה את השימוש בצפטריאקסון

טיפול בצפטריאקסון. צילום: שאטרסטוק

עמידות לאנטיביוטיקה במחלת הזיבה מהווה דאגה משמעותית לבריאות הציבור עם הופעתה של עמידות לטיפולי הקו האחרון כגון צפטריאקסון. למרות שכמחצית מחיידקי הניסריה גונוריאה (Neisseria gonorrhoeae) שבודדו ונבדקו בבריטניה היו רגישים לציפרופלוקסצין, מעט מאוד משתמשים בתרופה בפרקטיקה הקלינית.

בדיקה למוטציית S91F, המעידה על עמידות לציפרופלוקסצין, זמינה כעת בבדיקות המסומנות בסמן CE. בעוד שלבדיקה זו יש פוטנציאל להפחית את הצורך בצפטריאקסון, התועלת שלה עשויה להיות מוגבלת כיוון שמטופלים רבים מטופלים באופן אמפירי או על סמך מעורבותם במגע מיני.

במחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Sexually Transmitted Infections, ביקשו חוקרים לתאר את ההשפעה בעולם האמיתי של בדיקות אלו על שימוש בתרופות אנטי-מיקרוביאליות. בנוסף, החוקרים ביקשו להעריך תוצאים קליניים בקרב אנשים שנמצאו כסובלים מזיבה במרפאה עירונית גדולה לבריאות מינית בבריטניה.

החוקרים ביצעו בדיקת עמידות מולקולרית לציפרופלוקסצין (מבחן ResistancePlus GC (SpeeDx)) כבדיקה נוספת לאחר אבחון ראשוני (מבחן m2000 Realtime CT/NG (Abbott Molecular)) במטופלים שלא היה ידוע לגביהם כי כבר קיבלו טיפול אנטי-מיקרוביאלי. נתונים מתקופה של שישה חודשים (ממרץ עד ספטמבר 2022) נותחו כדי לקבוע את בחירת הטיפול ואת תוצאי הטיפול.

בסך הכל 998 דגימות קליניות נמצאו חיוביות לניסריה גונוריאה ב-682 מקרי זיהום. תוצאות המחקר הדגימו כי מתוך 560 (56%) הדגימות שהיו כשירות לבדיקת עמידות, 269 (48.0%) כללו חיידקים מזן הבר, 180 (32.1%) כללו חיידקים שהיו צפויים להיות עמידים, ל-63 (11.3%) היה פרופיל עמידות בלתי מוגדר וב-48 (8.6%) דגימות לא זוהו חיידקי ניסריה גונוריאה.

ציפרופלוקסצין נרשמה ב-172 (75%) מתוך 228 המקרים שבהם זוהה זן הבר. לארבעה (2%) מאלה שטופלו עם ציפרופלוקסצין היתה בדיקת NAAT (Nucleic Acid Amplification Test) חיובית לאחר הטיפול, שהעידה על נוכחות של ניסריה גונוריאה, ללא סיכון לזיהום חוזר. לכל הארבעה היה זיהום רגיש לציפרופלוקסצין על ידי בדיקת רגישות אנטי-מיקרוביאלית פנוטיפית.

החוקרים מסכמים כי בפרקטיקה שגרתית במרפאה גדולה בבריטניה, בדיקות עמידות מולקולריות לציפרופלוקסצין הובילו לשינוי משמעותי בשימוש באנטיביוטיקה ולהפחתת השימוש בצפטריאקסון. ניתן לנצל אסטרטגיות בדיקה ממוקדות על מנת למזער בדיקות נוספות מיותרות. עם זאת, השפעה לטווח ארוך יותר על עמידות לחומרים אנטי-מיקרוביאליים דורשת מעקב מתמשך.

מקור:

Goldstein E, Moss E, Bennett-Slater S, et al. Impact of molecular ciprofloxacin resistance testing in management of gonorrhoea in a large urban clinic. Sexually Transmitted Infections 2024;100:226-230.

נושאים קשורים:  זיבה,  ניסריה גונוריאה,  עמידות לאנטיביוטיקה,  ציפרלקס,  צפטריאקסון,  בדיקות מולקולריות,  בדיקות עמידות
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו